Festo Corporation SIEF-M30B-NS-S-L
Part No.:
SIEF-M30B-NS-S-L
Manufacturer:
Festo Corporation
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
SIEF-M30B-NS-S-L.pdf
Description:
PROXIMITY SWITCH
Shipping
SIEF-M30B-NS-S-L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Festo Corporation
Series:
SIEF
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M30
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Inductive
Sensing Distance:
0.394" (10mm)
Output Type:
NPN-NO
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Chrome-Plated Brass
Voltage - Supply:
10V ~ 30V
Termination Style:
Cable
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C