Vishay Siliconix SIA950DJ-T1-GE3
Part No.:
SIA950DJ-T1-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
PowerPAK® SC-70-6 Dual
Datasheet:
SIA950DJ-T1-GE3.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 190V 0.95A PPAK8X8
Shipping
SIA950DJ-T1-GE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
LITTLE FOOT®
Package/Case:
PowerPAK® SC-70-6 Dual
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
190V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
950mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.8Ohm @ 360mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
4.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
90pF @ 100V
Power - Max:
7W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)