Vishay Siliconix SI7900AEDN-T1-GE3
Part No.:
SI7900AEDN-T1-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
PowerPAK® 1212-8 Dual
Datasheet:
SI7900AEDN-T1-GE3.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 20V 6A PPAK 1212
Shipping
SI7900AEDN-T1-GE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
TrenchFET®
Package/Case:
PowerPAK® 1212-8 Dual
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual) Common Drain
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
26mOhm @ 8.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
16nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
Power - Max:
1.5W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)