onsemi SGP40N60UFTU
Part No.:
SGP40N60UFTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SGP40N60UFTU.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 160W TO220
Shipping
SGP40N60UFTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 20A
Power - Max:
160 W
Switching Energy:
160µJ (on), 200µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
97 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/65ns
Test Condition:
300V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)