onsemi SGL50N60RUFDTU
Part No.:
SGL50N60RUFDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
SGL50N60RUFDTU.pdf
Description:
IGBT 600V 80A TO264-3
Shipping
SGL50N60RUFDTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 50A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
1.68mJ (on), 1.03mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
145 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/66ns
Test Condition:
300V, 50A, 5.9Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)