Fairchild Semiconductor SGL40N150DTU
Part No.:
SGL40N150DTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
SGL40N150DTU.pdf
Description:
N-CHANNEL IGBT
Shipping
SGL40N150DTU Specifications
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.7V @ 15V, 40A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
140 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
300 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)