onsemi SGL160N60UFTU
Part No.:
SGL160N60UFTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
SGL160N60UFTU.pdf
Description:
IGBT 600V 160A 250W TO3PF
Shipping
SGL160N60UFTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 80A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
2.5mJ (on), 1.76mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
345 nC
Td (on/off) @ 25°C:
40ns/90ns
Test Condition:
300V, 80A, 3.9Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)