onsemi SGH80N60UFDTU
Part No.:
SGH80N60UFDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
SGH80N60UFDTU.pdf
Description:
IGBT 600V 80A 195W TO3P
Shipping
SGH80N60UFDTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 40A
Power - Max:
195 W
Switching Energy:
570µJ (on), 590µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
175 nC
Td (on/off) @ 25°C:
23ns/90ns
Test Condition:
300V, 40A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
95 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)