Fairchild Semiconductor SGF23N60UFTU
Part No.:
SGF23N60UFTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Datasheet:
SGF23N60UFTU.pdf
Description:
IGBT 600V 23A TO3PF
Shipping
SGF23N60UFTU Specifications
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
23 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
92 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 12A
Power - Max:
75 W
Switching Energy:
115µJ (on), 135µJ (off)
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/60ns
Test Condition:
300V, 12A, 23Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)