onsemi SGF23N60UFDTU
Part No.:
SGF23N60UFDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
SGF23N60UFDTU.pdf
Description:
IGBT 600V 23A 75W TO3PF
Shipping
SGF23N60UFDTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
23 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
92 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 12A
Power - Max:
75 W
Switching Energy:
115µJ (on), 135µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
49 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/60ns
Test Condition:
300V, 12A, 23Ohm, 15V