Sagrad Inc. SG901-1059B-3.3-H
Part No.:
SG901-1059B-3.3-H
Manufacturer:
Sagrad Inc.
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
SG901-1059B-3.3-H.pdf
Description:
RF TXRX MODULE WIFIIPEX SMD
Shipping
SG901-1059B-3.3-H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sagrad Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
WiFi
Protocol:
802.11b/g/n
Modulation:
BPSK, CCK, OFDM, QPSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
150Mbps
Power - Output:
20dBm
Sensitivity:
-85dBm
Serial Interfaces:
USB
Antenna Type:
Antenna Not Included, I-PEX
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
3.3V
Current - Receiving:
110mA (Max)
Current - Transmitting:
170mA (Max)
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-15°C ~ 65°C