Panasonic Electric Works SFY5-DC21V
Part No.:
SFY5-DC21V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
SFY5-DC21V.pdf
Description:
RELAY SAFETY 6PST 6A 21V
Shipping
SFY5-DC21V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
SF-Y
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
21VDC
Contact Form:
6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Features:
Termination Style:
PC Pin
Must Operate Voltage:
15.8 VDC
Must Release Voltage:
3.2 VDC
Operating Temperature:
20 ms
Contact Material:
10 ms
Operate Time:
-40°C ~ 70°C