Autonics SFTS-4P-24V-2A2B
Part No.:
SFTS-4P-24V-2A2B
Manufacturer:
Autonics
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
SFTS-4P-24V-2A2B.pdf
Description:
SAFETY RELAY TERMINAL BLOCKS
Shipping
SFTS-4P-24V-2A2B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Autonics
Series:
SFT
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Features:
Lighted Indicator
Termination Style:
Screw Terminal
Must Operate Voltage:
Must Release Voltage:
Operating Temperature:
20 ms
Contact Material:
20 ms
Operate Time:
-40°C ~ 85°C