Cornell Dubilier Knowles SFT44S40-5K391E-F
Part No.:
SFT44S40-5K391E-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Capacitor Networks, Arrays
Package:
Datasheet:
SFT44S40-5K391E-F.pdf
Description:
CAP ARRAY 5UF/40UF 440V RADIAL
Shipping
SFT44S40-5K391E-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
SF, Dual Motor Start
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
5µF, 40µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
440 V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors:
2
Circuit Type:
Bussed
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case:
Radial, Can - 3 Lead
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
2.120" Dia (53.85mm)
Height - Seated (Max):
4.030" (102.36mm)