Luminus Devices Inc. SFT-20-BP-R35-EPB
Part No.:
SFT-20-BP-R35-EPB
Datasheet:
SFT-20-BP-R35-EPB.pdf
Description:
IC
Shipping
SFT-20-BP-R35-EPB Specifications
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Wavelength:
450nm (445nm ~ 455nm)
Current - Test:
1.4A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
8A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
2075mW (1400mW ~ 2750mW)
Temperature - Test:
25°C
Supplier Device Package:
1414
Size / Dimension:
0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.029" (0.74mm)