Luminus Devices Inc. SFT-20-B-F35-EPC
Part No.:
SFT-20-B-F35-EPC
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Category:
LED Color Lighting
Package:
1414 (3535 Metric)
Datasheet:
SFT-20-B-F35-EPC.pdf
Description:
LED SFT20 BLUE 455NM SMD
Shipping
SFT-20-B-F35-EPC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Series:
SFT-20
Package/Case:
1414 (3535 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Color:
Blue
Wavelength:
455nm (Typ)
Current - Test:
1.4A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3V
Lumens/Watt @ Current - Test:
19 lm/W
Current - Max:
6A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
80lm (Typ)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.029" (0.74mm)