Luminus Devices Inc. SFT-14-RA-F35-MPD
Part No.:
SFT-14-RA-F35-MPD
Datasheet:
SFT-14-RA-F35-MPD.pdf
Description:
IC
Shipping
SFT-14-RA-F35-MPD Specifications
Color:
Amber-Red
Wavelength:
615nm (609nm ~ 621nm)
Current - Test:
980mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.3V
Lumens/Watt @ Current - Test:
86 lm/W
Current - Max:
4.2A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
193lm (165lm ~ 220lm)
Temperature - Test:
25°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.029" (0.74mm)