Luminus Devices Inc. SFT-14-RA-F35-MPC
Part No.:
SFT-14-RA-F35-MPC
Datasheet:
SFT-14-RA-F35-MPC.pdf
Description:
LED SFT20 AMB/RED 613NM SMD
Shipping
SFT-14-RA-F35-MPC Specifications
Color:
Amber-Red
Wavelength:
613nm (609nm ~ 621nm)
Current - Test:
980mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.3V
Lumens/Watt @ Current - Test:
82 lm/W
Current - Max:
4.2A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
185lm (150lm ~ 220lm)
Temperature - Test:
25°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.029" (0.74mm)