Luminus Devices Inc. SFT-14-CG-F35-MPJ300
Part No.:
SFT-14-CG-F35-MPJ300
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Category:
LED Color Lighting
Package:
1414 (3535 Metric)
Datasheet:
SFT-14-CG-F35-MPJ300.pdf
Description:
IC
Shipping
SFT-14-CG-F35-MPJ300 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Series:
SFT-14
Package/Case:
1414 (3535 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Green
Wavelength:
555nm (545nm ~ 565nm)
Current - Test:
980mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.95V
Lumens/Watt @ Current - Test:
200 lm/W
Current - Max:
7A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
578lm (530lm ~ 625lm)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1414
Size / Dimension:
0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.029" (0.74mm)