Luminus Devices Inc. SFT-10-BP-R35-EPD
Part No.:
SFT-10-BP-R35-EPD
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Category:
LED Color Lighting
Package:
1414 (3535 Metric)
Datasheet:
SFT-10-BP-R35-EPD.pdf
Description:
IC
Shipping
SFT-10-BP-R35-EPD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Series:
SFT-10
Package/Case:
1414 (3535 Metric)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Color:
Blue
Wavelength:
450nm (445nm ~ 455nm)
Current - Test:
700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
4A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
1100mW (850mW ~ 1350mW)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1414
Size / Dimension:
0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.029" (0.74mm)