Swissbit SFSA960GM3AA8TO-C-OC-626-STD
Part No.:
SFSA960GM3AA8TO-C-OC-626-STD
Manufacturer:
Swissbit
Category:
Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs)
Package:
Datasheet:
SFSA960GM3AA8TO-C-OC-626-STD.pdf
Description:
SSD 960GB M.2 MLC SATA III 3.3V
Shipping
SFSA960GM3AA8TO-C-OC-626-STD Specifications
Manufacturer:
Swissbit
Series:
X-60M2
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Memory Size:
960GB
Memory Type:
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (MLC)
Form Factor:
M.2 Module
Speed - Read:
520MB/s
Speed - Write:
450MB/s
Voltage - Supply:
3.3V
Type:
SATA III
Current - Max:
960mA
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Weight:
Size / Dimension:
80.00mm x 22.00mm x 3.60mm