Swissbit SFSA160GM2AK2TO-I-8C-22P-STD
Part No.:
SFSA160GM2AK2TO-I-8C-22P-STD
Manufacturer:
Swissbit
Category:
Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs)
Package:
Datasheet:
SFSA160GM2AK2TO-I-8C-22P-STD.pdf
Description:
SSD 160GB M.2 TLC SATA III 3.3V
Shipping
SFSA160GM2AK2TO-I-8C-22P-STD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Swissbit
Series:
X-76M2 2242
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Memory Size:
160GB
Memory Type:
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (TLC)
Form Factor:
M.2 Module
Speed - Read:
560MB/s
Speed - Write:
480MB/s
Voltage - Supply:
3.3V
Type:
SATA III
Current - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Weight:
Size / Dimension:
42.00mm x 22.00mm x 3.58mm