Panasonic Electric Works SFS3-DC12V
Part No.:
SFS3-DC12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
SFS3-DC12V.pdf
Description:
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Shipping
SFS3-DC12V Specifications
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
SFS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Features:
Termination Style:
PC Pin
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operating Temperature:
20 ms
Contact Material:
20 ms
Operate Time:
-40°C ~ 85°C