C&K SFS12FSSMTR LFS
Part No.:
SFS12FSSMTR LFS
Manufacturer:
C&K
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
SFS12FSSMTR LFS.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 35V
Shipping
SFS12FSSMTR LFS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
SFS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.1A @ 35VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
4.95mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
12.00mm x 12.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
680gf
Ingress Protection:
IP40
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C