Knowles Syfer SFJEC2K00102MC0
Part No.:
SFJEC2K00102MC0
Manufacturer:
Knowles Syfer
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial, Bushing
Datasheet:
SFJEC2K00102MC0.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 1000PF 2KV AXIAL
Shipping
SFJEC2K00102MC0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Syfer
Series:
SFJE
Package/Case:
Axial, Bushing
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Current:
15 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Insertion Loss:
23dB @ 100MHz
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Ratings:
Mounting Type:
Size / Dimension:
0.386" Dia x 0.370" L (9.80mm x 9.40mm)