Murata Electronics SFECV10M7CQ0C01-R0
Part No.:
SFECV10M7CQ0C01-R0
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Filters
Package:
2706 (6915 Metric), 3 PC Pad
Datasheet:
SFECV10M7CQ0C01-R0.pdf
Description:
FILTER 10.7MHZ 500KHZ BANDWIDTH
Shipping
SFECV10M7CQ0C01-R0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
CERAFIL®, SFECV
Package/Case:
2706 (6915 Metric), 3 PC Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency:
10.7MHz Center
Impedance:
470Ohm
Bandwidth:
500 kHz
Insertion Loss:
2dB
Filter Type:
FM
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.272" L x 0.059" W (6.90mm x 1.50mm)
Height (Max):
0.067" (1.70mm)