Cornell Dubilier Knowles SFC44T35-20K475E-F
Part No.:
SFC44T35-20K475E-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Capacitor Networks, Arrays
Package:
Datasheet:
SFC44T35-20K475E-F.pdf
Description:
CAP ARRAY 20UF/35UF 440V RADIAL
Shipping
SFC44T35-20K475E-F Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
SF, Dual Motor Start
Product Status:
Active
Capacitance:
20µF, 35µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
440 V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors:
2
Circuit Type:
Bussed
Mounting Type:
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case:
Radial, Can
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
2.620" Dia (66.55mm)
Height - Seated (Max):
4.870" (123.70mm)