Cornell Dubilier Knowles SFC37S25-10K303E-F
Part No.:
SFC37S25-10K303E-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Capacitor Networks, Arrays
Package:
Datasheet:
SFC37S25-10K303E-F.pdf
Description:
CAP ARRAY 10UF/25UF 370V RADIAL
Shipping
SFC37S25-10K303E-F Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
SF, Dual Motor Start
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10µF, 25µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
370 V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors:
2
Circuit Type:
Bussed
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case:
Radial, Can
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
2.120" Dia (53.85mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.01mm)