Techflex SFC0.50RD50
Part No.:
SFC0.50RD50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
SFC0.50RD50.pdf
Description:
SLEEVING 0.5" ID FBRGLASS 50'
Shipping
SFC0.50RD50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Flex Glass® Silicone FR
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving, Insulated
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside:
Material:
Fiberglass, Silicone Coated
Color:
Red
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
Operating Temperature:
-75°C ~ 220°C