Bourns Inc. SF-0603S125-2
Part No.:
SF-0603S125-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
SF-0603S125-2.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603
Shipping
SF-0603S125-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Series:
SinglFuse™ SF-0603S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
1.25 A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
32 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50A
Melting I²t:
0.057
Approval Agency:
UL
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C
Color:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)