Cornell Dubilier Knowles SEK471M035ST
Part No.:
SEK471M035ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Datasheet:
SEK471M035ST.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
SEK471M035ST Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Packaging:
Bulk
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
400mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.787" (20.00mm)