Mallory SEK222M025ST
Part No.:
SEK222M025ST
Manufacturer:
Mallory
Datasheet:
SEK222M025ST.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Shipping
SEK222M025ST Specifications
Manufacturer:
Mallory
Packaging:
Box
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
110mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
1.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.476 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)