Mallory SEK220M050ST
Part No.:
SEK220M050ST
Manufacturer:
Mallory
Datasheet:
SEK220M050ST.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
SEK220M050ST Specifications
Manufacturer:
Mallory
Packaging:
Box
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7.24Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
105 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)