Samtec Inc. SEAR-40-20.0-06-085
Part No.:
SEAR-40-20.0-06-085
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
SEAR-40-20.0-06-085.pdf
Description:
.050" SEARAY HIGH-SPEED HIGH-DEN
Shipping
SEAR-40-20.0-06-085 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SEARAY™ SEAR
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
High Density Array, Riser
Number of Positions:
240
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
6
Mounting Type:
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights:
20mm