Diodes Incorporated SDT30100VCT
Part No.:
SDT30100VCT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SDT30100VCT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 15A TO2203
Shipping
SDT30100VCT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
720 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C