XP Power SDS60UT07
Part No.:
SDS60UT07
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SDS60UT07.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W
Shipping
SDS60UT07 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
SDS (60W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
15V
Voltage - Output 3:
-15V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6 A
Current - Output 2:
3 A
Current - Output 3:
800 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)