CUI Inc. SDM36-24-UD-P5
Part No.:
SDM36-24-UD-P5
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SDM36-24-UD-P5.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 36W
Shipping
SDM36-24-UD-P5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SDM36-UD (36W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
36 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.90" L x 1.97" W x 1.30" H (99.0mm x 50.0mm x 33.0mm)