CUI Inc. SDI65-24-UDC-P6
Part No.:
SDI65-24-UDC-P6
Datasheet:
SDI65-24-UDC-P6.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Shipping
SDI65-24-UDC-P6 Specifications
Series:
SDI65-UD (65W)
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
2.71A
Power (Watts):
65 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)