CUI Inc. SDI65-12-UC-P6
Part No.:
SDI65-12-UC-P6
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SDI65-12-UC-P6.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Shipping
SDI65-12-UC-P6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SDI65-U (65W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
60 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)