MEAN WELL USA Inc. SD-350D-12
Part No.:
SD-350D-12
Datasheet:
SD-350D-12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 350W
Shipping
SD-350D-12 Specifications
Series:
SD-350 (350W)
Voltage - Input (Min):
72V
Voltage - Input (Max):
144V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
29.2A
Power (Watts):
350W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Efficiency:
81%
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Size / Dimension:
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)