MEAN WELL USA Inc. SD-350B-12
Part No.:
SD-350B-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
SD-350B-12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 330W
Shipping
SD-350B-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
SD-350 (350W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
19V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
27.5A
Power (Watts):
330W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
80%
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)