MEAN WELL USA Inc. SD-150D-24
Part No.:
SD-150D-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
SD-150D-24.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 151W
Shipping
SD-150D-24 Specifications
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
SD-150 (150W)
Packaging:
Box
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
72V
Voltage - Input (Max):
144V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6.3A
Power (Watts):
151W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
82%
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.83" L x 4.33" W x 1.97" H (199.0mm x 110.0mm x 50.0mm)