Semtech Corporation SD12C.TCT
Part No.:
SD12C.TCT
Manufacturer:
Semtech Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
SD12C.TCT.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 24VC SOD323
Shipping
SD12C.TCT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Semtech Corporation
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
350W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)