MEAN WELL USA Inc. SD-1000L-48
Part No.:
SD-1000L-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
SD-1000L-48.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 1008W
Shipping
SD-1000L-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
SD-1000 (1000W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
19V
Voltage - Input (Max):
72V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
21A
Power (Watts):
1008W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)