KYOCERA AVX SD0603S040S0R1
Part No.:
SD0603S040S0R1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
SD0603S040S0R1.pdf
Description:
SCHOTTKY DIODES
Shipping
SD0603S040S0R1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SD
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
400 mV @ 100 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1206
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C