Magnelab, Inc. SCT-0400-040
Part No.:
SCT-0400-040
Manufacturer:
Magnelab, Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
SCT-0400-040.pdf
Description:
0.4" SPLIT-CORE CT 40A:333MV
Shipping
SCT-0400-040 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Magnelab, Inc.
Series:
SCT-0400
Package/Case:
Module, Single Pass Through
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
For Measuring:
AC
Sensor Type:
Current Sensor
Current - Sensing:
40A
Number of Channels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
Frequency:
50Hz ~ 1kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
Response Time:
Current - Supply (Max):
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C