TDK-Lambda SCS120PW30
Part No.:
SCS120PW30
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SCS120PW30.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 30V 120W
Shipping
SCS120PW30 Specifications
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
SCS120PW (120W)
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
30V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.27" H (127.0mm x 76.2mm x 32.3mm)