Mallory Sonalert Products Inc. SCS045MD9DT3S
Part No.:
SCS045MD9DT3S
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
SCS045MD9DT3S.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Shipping
SCS045MD9DT3S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
10 ~ 45V
Frequency:
900Hz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Dual Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
80dB @ 10V, 61cm
Current - Supply:
150mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Size / Dimension:
1.687" Dia (42.85mm)