Mallory Sonalert Products Inc. SCL120XA3CTB
Part No.:
SCL120XA3CTB
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
SCL120XA3CTB.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Shipping
SCL120XA3CTB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
SCL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
AC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
48 ~ 120V
Frequency:
2.9kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
95dB @ 48V, 61cm
Current - Supply:
20mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Approval Agency:
cUL, UL
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Terminal Block
Size / Dimension:
1.687" Dia (42.85mm)