Eaton - Electronics Division SCF5432-30-04
Part No.:
SCF5432-30-04
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
SCF5432-30-04.pdf
Description:
FUSE TRIGGERABLE 30A 62V 4 CELL
Shipping
SCF5432-30-04 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SCF5432
Package / Case:
Nonstandard SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
62 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Battery Protection
Features:
13.4 ~ 18.4V Triggerable
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
80A
Size / Dimension:
0.213" L x 0.126" W x 0.053" H (5.40mm x 3.20mm x 1.35mm)